Произход и развитие
Породата е била създадена изкуствено чрез кръстосване на сиамски с дългокосмести персийски котки. В резултат на това се е получила красива котка с пищна козина, като на персийките, и с окраска като на сиамките. От сиамската котка е взаимствала оригиналната окраска и цвета на очите, а от персийската - пухкавата коприненоподобна козина. Първият опит за въвеждането на породата бил предприет през 20-те години на миналия век. Шведският лекар Тебес кръстосал бели дългокосмести котки със сиамски, но не получил желаните резултати. Подобни експерименти провел и американецът К. Келер. Котките от първото поколение били късокосмести, но имали в своя генотип характерните черти на дългокосместите. При кръстосване между тях се получила дългокосместа черна женска. По-нататък тази котка на име Дебютантка кръстосали с нейния баща и така било поставено началото на породата кълърпойнт през 1935 г.
През същата година в Англия мисис Бартон-Райт учредила експеримен-тален клуб на селекционерите за продължаване работата по създаването на новата порода. През 1947 г. опитите на английските изследователи се увенчали с успех и се появила дългокосместа женска със сиамска окраска, напомняща по екстериор персийската котка. И само за 8 години породата кълърпойнт (от англ. colour роint - украсен край) била призната от GССР (Управителния съвет на любителите на котки във Великобритания). Стандартът на породата бил признат през 1950 г. Американските селекционери в същото време също сериозно работели върху подобряване типа на телосложението на породата и в 1957 г. две котки от тази порода били показани на международна фелиноложка изложба в Сан Диего. В САЩ породата била наречена хималайска, поради приликата в космената покривка на хималайския заек. Характерно за породата е, че английските фелинолози признават кълърпойнт като разновидност на персийската котка, а в САЩ е отделена в самостоятелна порода.
Екстериор и стандарт
Екстериорът на породата е същият, както при персийските котки. Тялото е масивно, плътно, приземисто със среден до едър размер. Главата е голяма, закръглена, с малки уши, обрасли с косми. Бузите са пълни и развити, носът е къс. Очите са големи, кръгли, широко отворени, ярко тъмносини. Ушите са малки, широко поставени, покрити е гъсти косми. Гърбът, плещите и гърдите са широки, мощни и мускулести. Крайниците са къси и мощни с големи закръглени лапи и с окосмено междупръстие. Опашката е къса, обилно окосмена, притъпена накрая (заостреният край е нежелателен за породата). Характерните особености са дълга, гъста, мека козина. На шията има добре изразена космена
яка. Основният цвят на космената покривка е светъл, а отметите са черно-кафяви, сини, шоколадови, червени, кремави, лилави и костенуркови. Отметите са разположени по муцуната, ушите, предните и задните крайници и опашката. Маската покрива муцуната от подбрадието до очите и се разпростира до ушите, но не трябва да преминава на челото. Разликата между основното оцветяване и отметите трябва да е изразителна.
За недостатъци на породата се смятат: петнист корем и страни, ивици и бели косми в рисунъка (с изключение на ивиците от цветовите вариации), прав нос и сиамски тип телосложение. От участие в изложби се отстраняват животни е бели петна и бели пръсти на лапите, тенденция към косо поставени очи и разноцветни очи. За дефекти се отчитат още дълги и високи крайници, остра глава, липса на подбрадие, отсъствие на стоп, сълзящи очи, дълги или високо поставени уши, дълга или заострена опашка и други анатомични дефекти.
Цветовите варианти:
РЕR n 33 - персийска кълърпойнт черна
РЕR а 33 - персийска кълърпойнт синя
РЕR b 33 - персийска кълърпойнт шоколадова
РЕR с 33 - персийска кълърпойнт лилава
РЕR d 33 - персийска кълърпойнт червена
РЕR е 33 - персийска кълърпойнт кремава
РЕR f 33 - персийска кълърпойнт костенуркова
РЕR g 33 - персийска кълърпойнт синя-костенуркова
РЕR h 33 - персийска кълърпойнт шоколадово-костенуркова
РЕR j 33 - персийска кълърпойнт лилаво-костенуркова
РЕR n 21 33 - персийска кълърпойнт черна табби
РЕR а 21 33 - персийска кълърпойнт синя табби
РЕR b 21 33 - персийска кълърпойнт шоколадова табби
РЕR с 21 33 - персийска кълърпойнт лилава табби
РЕR d 21 33 - персийска кълърпойнт червена табби
РЕR е 21 33 - персийска кълърпойнт кремава табби
РЕR f 21 33 - персийска кълърпойнт костенуркова табби
РЕR g 21 33 - персийска кълърпойнт синя-костенуркова табби
РЕR h 21 33 - персийска кълърпойнт шоколадово-костенуркова табби
РЕR j 21 33 - персийска кълърпойнт лилаво-костенуркова табби
Качества и поведение
При кълърпойнта сиамските предци се проявяват в поколенията не само по външност, но и по физиологичните си особености. Женските могат да забременяват по-рано, но се предпочита заплождането им след 1,5 г., раждането при тях е трудно и тежко, препоръчва се присъствие на ветеринарен лекар. Обратно, при мъжките половото узряване е забавено. Приплодите обикновено са малобройни, от 1 до 3 броя. Смята се за успех, ако поне едно от тях е show class. При раждането си те са обикновено бели до светло кремав цвят, като петната започват да се появяват по-късно и цвета на котето се оформя на няколкомесечна възраст. Поради тази причина, котетата от тази порода се взимат след 5 месечна възраст. Кълърпойнтите са игриви, ласкави и лесно привързващи се, но едновременно с това са горди и сдържани. Те имат своя индивидуален неповторим нрав. Много дружелюбни и доверчиви към членовете на семейството. Не се боят от кучета и други котки. В отговор на своята привързаност изискват от стопаните си много внимание и постоянни грижи
|